Фінансовий моніторинг 2020 – нове регулювання обігу криптовалюти та електронних коштів

У грудні минулого року Верховна Рада затвердила зміни до законопроєкту 2179 про протидію та легалізацію доходів, отриманих злочинним шляхом. А 28 квітня 2020 року новий закон набрав чинності, і разом з ним викликав багато питань з боку бізнесу, який пов’язаний з електронними грошима та криптовалютою. І нижче ми розповімо, як нові правила фінансового моніторингу вплинуть на регулювання обігу електронних грошей та криптовалюти для українських компаній.

Для чого потрібен фінансовий моніторинг?

Перш ніж вивчити основні зміни до закону, розберімо навіщо взагалі нам потрібен контроль фінансових та банківських операцій. Отже, спочатку закон про фінансовий моніторинг був розроблений для того, щоб виключити й не дозволити розвиток фінансового тероризму та поширення масової зброї. 

Але з часом його зміст розширився і додатково були включені нові цілі та завдання, спрямовані на виключення дій щодо ухилення від сплати податків та протидії отримання доходів злочинним шляхом.

І на сьогодні, практично вже всі країни впровадили цей закон у своє національне законодавство, який дозволяє виконувати банківські та фінансові операції прозоро й законно. І до речі, український банківський сектор також працює згідно з цими процедурами починаючи з 2001 року. 

А це означає, що на сьогодні абсолютно всі фізичні і юридичні особи, у яких є особистий або корпоративний рахунок в українському банку – ідентифіковані та можуть вільно виконувати необхідні їм банківські операції. 

Даний законопроєкт виконує функцію адаптації рекомендацій FATF, а також 4-ї та 5-ї Директиви ЄС в українське законодавство.

Після впровадження законопроєкту 2179 НБУ виступив з офіційною заявою і запевнив, що його зміни не вплинуть на операції фізичних осіб. Навпаки, нові зміни в рази їх спростять і полегшать. 

А ось бізнесу доведеться до 01 січня 2021 року розробити внутрішні регламенти, які дозволять вести свою діяльність без порушень і в рамках закону.

Як буде працювати новий фінансовий моніторинг в Україні?

Чинний законопроєкт передбачає зміни в обов’язкових параметрах щодо здійснення фінансових операцій. Раніше, під обов’язковий фінансовий моніторинг банку та моніторинг спеціального уповноваженого державного органу з контролю за фінансовими операціями, потрапляли суми від 150 тисяч гривень які охоплювали 17 ознак. 

А після вступу нового закону, поріг для виконання фінансових операцій збільшився і тепер він становить 400 тисяч гривень і вище, а з 17 обов’язкових ознак, залишили лише 4, а саме:

 • зняття готівки
 • перерахування грошових коштів за кордон
 • операції з високим ступенем ризику, до яких відносяться банківські операції політиків та ПЕП (публічні діячі)
 • операції з перерахування грошових коштів в країни, які не підтримали та не впровадили у своє внутрішнє законодавство правила у сфері фінансового моніторингу.

Також моніторингу підлягають грошові перекази без відкриття рахунку, в тому числі міжнародні на суму від 30 тис. грн. Ініціатор такого переказу буде зобов’язаний надати повну інформацію про себе й одержувача. 

До того ж нові правила розширили коло вимог стосовно організацій, які надають послуги, пов’язані з криптовалютою й електронними грошима, і нижче ми про це докладніше розповімо.

Операції з криптовалютою в Україні – що змінилося?

Чинний Закон 2179, перш за все спрямований на зміцнення заходів щодо боротьби з відмиванням грошей в Україні. Тож тепер, компанії чия діяльність пов’язана зі здійсненням операцій з криптовалютою потрапляють до відома суб’єктів первинного фінансового моніторингу. 

А це означає, що якщо обмінні сервіси, біржі, банки та інші компанії проводять операції з криптовалютою на суму понад 30 тисяч гривень, вони в обов’язковому порядку повинні будуть надати всю необхідну інформацію по своєму клієнтові у державні контролюючи органи.

З чого буде складатися така перевірка?

 • з проведення ідентифікації та верифікації одержувача або відправника
 • з виявлення характеру та мети фінансової операції
 • з виявлення кінцевого бенефіціара юридичної особи
 • з надання ПІБ фізичної особи та загального ключа на блокчейнові
 • з надання загального ключа на блокчейнові юридичної особи

При виявленні підозрілих операцій в обов’язковому порядку необхідно буде повідомити Державну службу з фінансового моніторингу, у якій, до речі, є доступ до спеціального ПО, що дозволяє визначити джерело походження крипто активів і їх пряме використання. 

І попри те, що криптовалюта ще не включена в українське законодавство як актив класів, для неї вже розробили податок на дохід у розмірі 5%. І вже очікується, що найближчим часом ВРУ розгляне даний законопроєкт, який дозволить бюджету отримувати додаткові податки.

Азартні ігри в Україні – що змінилося?

Зміни закону вплинули ще й на азартні ігри, лотереї, букмекерів та казино. Всі ці види діяльності тепер також включили в список суб’єктів первинного фінансового моніторингу. 

І тепер при прийнятті ставок від своїх клієнтів операторам грального бізнесу доведеться проводити обов’язкову їх ідентифікацію лише у тому випадку, якщо така операція буде складати 30 тисяч гривень і вище. 

До того ж, під контроль потрапляють, як ставки, так і отриманий виграш. Як будуть верифікувати клієнтів? Дуже просто. При прийнятті ставки або отриманні виграшу в сумі, що потрапляє під обов’язковий контроль, оператор гральної індустрії зобов’язаний буде додатково взяти інформацію від клієнта, а саме: ПІБ, ІПН та номер банківського рахунку. 

Вся зібрана інформація буде передаватися до Державної служби з фінансового моніторингу для подальшого вивчення та внесення в загальний реєстр. До речі гральна індустрія в Україні знаходиться поза законом, але в найближчому часі ВРУ все-таки прийме закон, який дозволить їм стати повноцінним суб’єктом фінмоніторингу.

Наслідки нового контролю для криптоіндустрії й емітентів електронних грошей

Перш за все зміни до закону 2179 вплинуть на звичайних українців, але тільки в тому випадку, якщо їх криптоактиви будуть знаходитися безпосередньо на рахунку криптобіржі або обмінного сервісу. І в разі відсутності верифікації на даному сервісі, біржа або обмінник зобов’язані вимагати від клієнта проходження ідентифікації. 

В разі її відмови, особистий рахунок може бути заблоковано до з’ясування обставин. Тож рекомендуємо відповідальніше ставитися до своїх онлайн транзакцій бо якщо криптобіржа запідозрить незаконність вашого платежу або обміну коштів, вона зажадає від вас підтверджувальні документи на проведення такої операції.

Також, постачальникам платіжних послуг тепер в обов’язковому порядку необхідно буде включити у свій штат комплаєнс офіцера, який буде виконувати контроль операцій згідно AML процедурі, дії якої направлені на боротьбу з відмиванням грошей.

Нові штрафи та роль податкових консультантів й бухгалтерів

Коло суб’єктів первинного фінансового моніторингу розширилося і тепер в нього включили ще й:

 • податкових консультантів
 • осіб, які надають послуги та консультації по створенню та веденню професійної діяльності в процесах управління юридичними особами
 • бухгалтерів і фахівців, які керують віртуальними активами.

Тепер всі ці категорії фахівців також зобов’язані контролювати законність транзакцій по своїх клієнтах і у разі виявлення підозрілих операцій мають повідомити Держслужбу з фінмоніторингу.

У разі невиконання ЗУ 2179 передбачені штрафи в розмірі 204 тисячі гривень, а для банківських установ максимальна сума штрафу складатиме –  5 млн євро. 

Ми впевнені, такі суми штрафів змусять банківські установи та постачальників платіжних послуг ще ретельніше перевіряти транзакції своїх клієнтів, які потрапляють під обов’язковий контроль. 

Якщо у ході розслідування з’ясується, що власник рахунку знаходиться у спеціальному списку або відноситься до осіб, які перебувають в спеціальному списку Держслужби з фінмоніторингу, його дані будуть передані до СБУ, а рахунок – заморожений. 

Розморозити рахунок можливо тільки після того, як буде отримано підтвердження від СБУ про те, що клієнт не знаходиться в чорних списках.

Досвід європейських колег

Більшість країн вже успішно впровадили рекомендації FATF у своє внутрішнє законодавство. Тож, Міністерство України з цифрової трансформації планує використовувати європейський досвід для регулювання ринку криптовалюти й електронних грошей. 

Наприклад, Естонія та Мальта використовують спеціальну криптовалютну ліцензію для здійснення операцій з віртуальними активами. До того ж, така ліцензія надає право компанії відкрити рахунок в іноземному банку або в платіжній системі набагато швидше та без будь-яких ускладнень.

Для України ідея цього закону полягає в тому, щоб зробити легальним бізнес з криптовалютою і впорядкувати обороти електронних грошей, а також надати доступ представникам обмінних сервісів, криптобіржам і операторам гральної індустрії до банківської системи. Однак, на сьогодні питань у бізнесу більше, ніж відповідей.

Компанія Offshore Pro Group готова допомогти вам розібратися з нормативно-правовими актами, а також розробити індивідуальну й законну стратегію щодо розвитку вашого бізнесу. 

Ми співпрацюємо з більш ніж 200-ми міжнародними банківськими установами та платіжними системами, і якщо ви бажаєте дізнатися як відкрити рахунок в іноземному банку для бізнесу із високим ризиком, зв’яжіться з нами за адресою: [email protected] для попереднього запису на безкоштовну консультацію.

Чи підлягає переказ на суму менш як 30 тисяч гривень фінансовому моніторингу?

Ні, для переказів, сума яких не досягає 30 тисяч гривень, верифікація не є обов’язковою. Але такий переказ обов’язково повинен супроводжуватися номером рахунку або номером електронного гаманця або унікальним номером електронного платіжного засобу, який надалі надасть можливість ідентифікувати номер віртуального рахунку відправника та одержувача.

Чи можна в один день відправити з одного рахунку 50 тисяч гривень різними сумами?

Так, це можливо. Але при здійсненні двох платежів на суму по 25 тисяч гривень кожна, другий платіж на 25 тисяч гривень вже буде потрапляти під обов’язковий фінансовий моніторинг, тому що при здійсненні такої операції у біржі або сервісу з обміну є всі законні підстави запідозрити клієнта в умисному дробленні суми.

Чи потрібно оновлювати інформацію по бенефіціарах в державному реєстрі юридичних осіб?

Так, це необхідно. Оновлену інформацію по бенефіціарах необхідно надавати до державних органів один раз на рік. Зараз для оновлення інформації по бенефіціарах надали 3 місяці. Станом на 28 липня 2020 року всі дані по бенефіціарах повинні бути подані у повному обсязі, у разі невиконання вимог передбачено штраф у розмірі від 17 до 51 тисячі гривень.


Метки

Читайте другие интересные статьи портала IntwealthUkraine.info: