Податкова реформа та КІК – зміни ще триватимуть!

Податкова реформа відбувається в Україні щорічно і 2020 рік не став винятком. Слідом за прийняттям гучного закону 1210 про КІК, був підписаний ще один дуже важливий Закон України 466 “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податків, усунення технічних і логічних неузгодженостей в податковому законодавстві”.

Варто відзначити, що реакція бізнес-спільноти від прийнятого документа була вельми приголомшливою. Про те на які ще зміни в податковій реформі варто очікувати українському бізнесу у 2021 році, ви дізнаєтеся з цієї статті.

Як податкова реформа вплине на бізнес в Україні?

Прийнятий закон 466 перш за все спрямований на виконання вимог в Україні, прописаних в плані дій BEPS. Основна мета даного законопроєкту полягає в реформуванні державної податкової служби, збільшенні кількості платників податків, спрощенні системи звітності та розробці онлайн-ресурсів. Ми пропонуємо розібрати три важливих аспекти, які допоможуть вашому бізнесу в майбутньому ефективно працювати в рамках правового поля. Отже,

#1 Аспект Платники КІК-податків

Раніше ми вже розповідали про закон 1210 про КІК і про те, що українцям, які володіють контрольованою іноземною компанією або є її контролерами, необхідно вже починати наводити порядок у своєму бізнесі. Норма про КІК набирає юридичну силу вже з 1 січня 2021 року, щоправда, багато експертів стверджують, що даний термін можуть і продовжити.

Звичайно, збільшення термінів набагато в чому б полегшило роботу для власників компаній, тим більше що раніше Президент України пообіцяв податкову амністію. Однак, в нашій країні все дуже швидко змінюється і мінливе і ми рекомендуємо не втрачати час і не сподіватися на обіцянки, а починати вже наводити порядок в документах та в бізнесі.

У чому полягає основне завдання норми КІК? Правильно – в отриманні податків з нерозподіленого прибутку, який український бізнес дбайливо зберігає за кордоном. Так ось, українська версія закону 1210 досить жорстка, тому що зобов’язує сплачувати податки як фізичних, так і юридичних осіб, звичайно ж, у разі їх визнання такою особою, що контролює іноземну компанію.

Так ось тепер, щоб виключити проблеми з податковими органами й державою, потрібно визначити які компанії та їх структури вам дійсно потрібні, а від яких варто позбутися вже найближчим часом. Тож це питання і буде регулюватися законом 466, який пропонує або закрити таку компанію, або визнати її податковим резидентом України. У будь-якому випадку розв’язання питання про визнання КІК компанією резидентом, ліквідації КІК або визнання себе особою що контролює КІК найкраще довірити фахівцям.

#2 Аспект Операції з нерухомістю

Основне завдання даної норми – забезпечити сплату податків при операціях з продажем корпоративних прав іноземних компаній, у володінні яких є нерухомість на території України. Що це означає? Якщо нерезидент вирішує продати свої корпоративні права іншому нерезиденту, в такому випадку потрібно виконати аналіз, а саме зрозуміти, якщо 50% вартості цих прав формується з безпосередньої участі в українській компанії та 50+% від вартості об’єкта нерухомості, то в такому випадку продавець реєструється, як платник податків України та повинен в обов’язковому порядку сплатити податок від такої угоди у розмірі 15%.

#3 Аспект Операції з цінними паперами

Прийнятий закон 466 вніс остаточні правки в питаннях пов’язаних з операціями з цінними паперами, які випускають нерезиденти. Тепер, прибуток, отриманий за кордоном буде оподатковуватися, як різниця між доходами й витратами. Простими словами, особи, які володіють цінними паперами за кордоном мають повне й законне право отримати від них прибуток. Щоправда, і тут є нюанси. У момент продажу таких цінних паперів, буде застосовуватися принцип “звичайних цін”.

Податкова реформа та КІК – як розрахувати податок по КІК?

Після підписання ЗУ 466 “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податків, усунення технічних і логічних неузгодженостей в податковому законодавстві”, Президент України Володимир Зеленський звернувся до Кабінету Міністрів з проханням визначити чіткі, а головне зрозумілі правила щодо питань оподаткування в КІК.

Трохи пізніше була представлена ​​формула для розрахунку оподаткування по КІК-податках. Відомо, що об’єктом оподаткування по КІК буде не весь його прибуток, а лише скоригований прибуток, пропорційний частині, якою резидент України володіє або, контролює. Тому, формулою КІК податків буде вважатися таке значення:

КІК податок = (ebitda КІК / податкову різницю) * ставку податку * частину прибутку, якою особа володіє або, контролює

У грошовому значенні будуть застосовуватися наступні податкові ставки:

  • для фізичних осіб – 18% ПДФО + 1,5% військовий збір з нерозподіленого прибутку КІК
  • для юридичних осіб контролерів – 18% ПДФО, даний розрахунок обов’язково вноситься в декларацію податку на прибуток.

Розкрити КІК або сплатити податки на прибуток КІК – що страшніше?

Як ми вже вище сказали, основною метою прийнятого закону 466 є збільшення платників податків в Україні. І хочемо ще раз звернути вашу увагу на те, що даний закон передбачає обов’язкове розкриття КІК резидентами України й сплату податків до українського бюджету зі скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії пропорційного частці її володіння.

І на сьогодні українських бізнесменів турбує два важливих питання – чи потрібно розкривати КІК та сплачувати податки з його прибутку. Розв’язання цих питань краще всього довірити фахівцям, які зможуть проаналізувати конкретно вашу ситуацію і допомогти виконати всі дії з урахуванням чинного законодавства.

Від себе хочемо лише додати наступне, з питанням розкриття й сплати податків, проблем не повинно виникнути, а ось із поясненням звідки у податкового резидента з’явився перший капітал впораються не всі власники КІК.

Який є вихід в даній ситуації? Ми вважаємо, розкриватися треба в будь-якому випадку, важливо зрозуміти, що все йде в бік прозорості. Не варто приховувати, повірте, з державою такі ігри будуть коштувати дуже дорого.

Якщо ви бажаєте виконати грамотний аналіз структури КІК, розібратися що далі робити з бізнесом – визнавати його компанією резидентом або ліквідувати, зв’яжіться з нами за адресою: [email protected] для попереднього запису на безкоштовну консультацію.

 Чому бізнес боїться розкривати КІК?

 Відповідь на це важливе питання полягає в відсутності культури щодо сплати податків, недовіри до державних органів та відсутності в більшості документів, що підтверджують походження капіталу. У будь-якому випадку просто відсидітися осторонь не вийде, тож радимо звертатися до фахівців і розв’язувати питання щодо розкриття.

 Я резидент України, як новий закон та правила КІК вплинуть на мене?

 Важливо проаналізувати всі нюанси, річ у тому, що закон 1210 впливає як на покупців, так і на продавців, за винятком пільг та виключень, прописаних в даному законі. У будь-якому випадку, щоб оцінити ступінь впливу правил КІК і оподаткування по ньому, слід проаналізувати структуру компанії, а також законодавчі та податкові ризики.

Коли починати готуватися до розкриття КІК?

Ми радимо вже починати це робити, навіть попри те, що експерти очікують перенесення дати вступу в силу цього закону з 2021 на 2022 рік. Однак, питання реструктуризації структури компанії процес не швидкий і, щоб виконати його грамотно та законно, радимо розпочинати це робити вже зараз.


Метки

Читайте другие интересные статьи портала IntwealthUkraine.info: