ВНЖ за нерухомість Португалії: чи зобов’яжуть інвесторів здавати в оренду житло, що пустує?

Плануєте оформити посвідку на проживання при покупці нерухомості у Португалії? Приготуйтеся отримати неприємні сюрпризи від місцевих чиновників. Цьогоріч у лютому вони закріпили за собою право припинити видачу ВНЖ за нерухомість в Лісабоні або в Порту до початку 2021 року. Тепер місцеві парламентарії обговорюють можливість щодо примусу домовласників, які вже оформили “золоті візи”, до здачі в оренду свого порожнього португальського житла в столиці.

Порто

Попри те, що загальний обсяг інвестицій у “золоті візи” Португалії минулого року скоротився більш ніж на 11% у річному обчисленні, португальська економіка отримала за січень-грудень 2019 року понад € 0,74 мільярда від заможних іноземних інвесторів, які подали заявки на ВНЖ Португалії за нерухомість або здійснили інші капіталовкладення.

Всього європейська країна за минулий рік видала +1245 “золотих віз” головним інвесторам. Ще більше ВНЖ було видано їх родичам – через механізм возз’єднання сімей. Саме ця програма для мігрантів-інвесторів допомогла Португалії залучити близько €5 млрд іноземного капіталу з моменту свого створення, а саме з листопада 2012 року.


Інвестиційна опція
Кількість виданих золотих віз
Інвестиції ( млн)
Інвестиції в нову нерухомість Португалії в розмірі понад € 500 000946584,5
Інвестиції в нерухомість Португалії старше 30 років в районах міської реабілітації21476
Переказ капіталу на суму понад €1 мільйона7378
Капіталовкладення в португальські інвестиційні фонди / венчурні фонди73,1
Відкриття в Португалії комерційних компаній і створення не менше десяти робочих місць10,35

Розподіл інвестицій в оформлення золотих віз у 2019 році

Згідно з офіційними даними за 2019 рік, тільки один інвестор з більш ніж 1.1 тис. одержувачів “золотих віз” вирішив претендувати на прискорене оформлення резидентства на основі створення робочих місць.

Це особливо вражає, враховуючи, що даний варіант не передбачає ніяких мінімальних інвестицій. Заявнику просто необхідно створити десяток робочих місць в країні, що приймає, при цьому для цього буде потрібно інвестувати менш як € 500 000, необхідних при оформленні ВНЖ за нерухомість Португалії в новобудові.

Статистика говорить про те, що основна частина грошей від “золотих віз” надходить в сектор нерухомості європейської країни. Зазвичай, кандидати вважають за краще інвестувати € 500 000 або більше в житлову нерухомість в Лісабоні або в Порту.

Проте, все може змінитися у світлі того, що у лютому місцева влада закріпила за собою право припинити видачу ВНЖ Португалії за нерухомість у двох найбільших містах країни до початку 2021 року.

ВНЖ за нерухомість Португалії 2020: примус до здачі житла в оренду вже введено?

Але й це ще не все. Нещодавно місцеві парламентарії також почали обговорювати можливість щодо примусу домовласників, які вже оформили “золоті візи”, до здачі свого порожнього житла в оренду португальцям, які потребують поліпшення житлових умов.

З відповідною пропозицією виступила політична партія Bloco de Esquerda (лівий блок). Чиновники, що входять до її складу вимагають, щоб порожні об’єкти нерухомості, придбані під оформлення “золотих віз”, були реквізовані в громадських цілях та використовувалися, як соціальне житло.

У тексті пропозиції Bloco de Esquerda йдеться, що цей захід торкнеться тільки нерухомості в Лісабоні. Також в ньому згадується, що за період з 2012 року і до кінця 2017 муніципалітет Лісабона видав 47% “золотих віз” на підставі придбання нерухомості (завдяки таким капіталовкладенням посвідку на проживання в Португалії отримали 2423 людини).

“Не дивлячись на непрозорість даних, пов’язаних з цим процесом, зміна вартості квадратного метра та оренди в результаті спекуляцій з нерухомістю, викликаних простотою процедури з оформлення “золотих віз”, сьогодні є загальновизнаним фактом”, – йдеться в пропозиції Bloco de Esquerda.

Також в пропозиції наголошується, що “продаж португальського громадянства в обмін на інвестиції в розмірі € 500 000 призвела до неприпустимої дискримінації”. За даними чиновників, середня вартість квадратного метра в Лісабоні становить “€3 205, що вдвічі більше, ніж в Порту, і в три рази вище, ніж в середньому по країні”.

Представники Bloco de Esquerda відзначають, що “такі спотворення цін на житло призводять до неприйнятних форм відчуження, змушуючи португальців, які орендують житло у великих містах, їх залишати”.

У листопаді Лісабонські муніципальні збори затвердили новий муніципальний регламент про “право на житло”, в якому, крім іншого, передбачається створення програми доступного житла, орієнтованого на молодь та середній клас.

Відповідно до нового регламенту, ціни на житло визначаються таким чином, що кожна людина і кожна сім’я будуть повинні витрачати максимум 30% свого чистого окладу на оренду житла. При цьому даний показник знижується на 2% за наявності дитини-утриманця.

Тож у світлі цієї пропозиції, якщо ви плануєте оформити ВНЖ в Португалії при покупці нерухомості в столичному місті, розгляньте ще й можливість щодо офіційної здачі такого нерухомого майна в оренду, за умови, відсутності самостійного проживання в ньому або проживання вашої родини.

ВНЖ за нерухомість Португалії 2020: вартість житлового ринку зростає

Ціни на житло в Португалії продовжують зростати, завдяки попиту, що зростає, а також поліпшенню економічних умов. Тож, наразі, ціни на нерухомість в Португалії зросли на 7,82% протягом 2019 року у порівнянні з щорічним зростанням на 5,39% у 2018 році, 3,03% у 2017 році, 3,85% у 2016 році та 4,06% у 2015 році. Фактично за підсумками минулого року був зафіксований найвищий темп зростання за останнє десятиліття.

В минулому всі регіони Португалії зазнали значного падіння цін на житло. До речі цьому падінню передувала світова фінансова криза, що зачепила крім іншого й Португалію. І, не дивлячись на деякі відновлення у 2009 році, вартість житла в країні знову стала падати в останньому кварталі 2010 року. Ціни почали відновлюватися тільки в 4 кварталі 2014 року – після зниження протягом 13 кварталів поспіль.

Зараз попит стабільний, а пропозиція зростає. За даними португальського Національного статистичного інституту (Instituto Nacional de Estatística; INE), за перші три квартали 2019 року загальна кількість продажів житла в Португалії практично не змінилася в порівнянні з аналогічним періодом попереднього року, досягнувши позначки в 132 246 одиниць. Також, вартість транзакцій за той же період збільшився на 4,3% до €18,65 млрд ($20,23 млрд).

Згідно з даними INE, протягом 2019 року кількість виданих офіційних дозволів на заселення в Португалії зросла більш ніж на 17% (до 23 737 одиниць) у порівнянні з попереднім роком – після зростання приблизно на 40% у 2018 році.

Офіційний дозвіл на заселення видається при здачі в експлуатацію нового будинку або квартири після завершення безпосередньо будівельних та сантехнічних робіт, а також проведення електричної мережі (крім тимчасового електропостачання) та інших комунальних мереж. Воно не поширюється на водопостачання та каналізацію.

Очікується, що Португалія залишиться одним з найпопулярніших ринків нерухомості в регіоні. Зокрема, фінансова база даних Trading Economics прогнозує зростання цін на житлову нерухомість в Португалії приблизно на 5% вже в цьому році.

За даними INE, у 2019 році економіка Португалії зросла на скромні 2%. Проте, цей фактичний результат перевищив оцінки різних міжнародних організацій, таких як МВФ та ОЕСР. Але він як і раніше нижче темпу зростання у 2,4%, зафіксованого роком раніше. Згідно з прогнозами Європейської комісії, португальська економіка буде зростати в середньому на 1,7% як в цьому році, так і у 2021 році.

Експерти не виключають, що попит на нерухомість в Португалії буде сповільнюватися, а цінова динаміка почне демонструвати стагнаційні тренди на тлі пандемії коронавірусу COVID-19.

Місцеві рієлтори спочатку березня спостерігають скасування відвідувань – особливо коли мова заходить про іноземців. Деякі угоди з придбання португальської нерухомості були припинені, але не скасовані.

На думку фахівців Португальської асоціації забудовників та інвесторів (Associação Portuguesa de Promotores e Investidores Imobiliários), зараз багато потенційних покупців очікують нормалізації ситуації.

Експерти не вважають, що нинішня криза буде аналогічної кризи 2008 року. Проте, спалах коронавірусу може привести до пом’якшення цін, яке вже відчувається, і зниження швидкості укладення угод. Попри це, експерти вважають, що преміальний сегмент буде демонструвати стабільність у період невизначеності.

ВНЖ за нерухомість Португалії 2020: зміна правил

Нагадаємо, що для уповільнення зростання цін на нерухомість в Португалії в цілому й, зокрема у великих містах на зразок Порту та Лісабона і для підвищення шансів місцевих жителів на успішне вирішення “житлового питання” (через володіння житлом або доступну оренду) місцева влада розглядає можливість щодо припинення видачі ВНЖ Португалії при покупці нерухомості в вищеназваних населених пунктах.

Чиновники вже прийняли певні поправки до законодавства, яке допускає введення відповідної заборони протягом чергового бюджетного року. При цьому підкреслюється, що заборона не буде мати зворотної сили. Тобто якщо оформити ВНЖ Португалії при покупці нерухомості в Порту або в Лісабоні прямо зараз, така “золота віза” не буде анульована після введення обмежень.

Крім того, влада розглядає можливість по введенню більш суворих умов спеціальної програми Residentes Não Habituais (RNH) для нових фіскальних резидентів. Нововведення, зокрема, торкнуться пенсіонерів, яким доведеться платити ПДФО за ставкою в 10% на пенсійний дохід з-за кордону. Зараз бенефіціари програми RNH від такого податку звільнені.

Швидке резидентство Євросоюзу в поєднанні з перспективою стати в майбутньому натуралізованим громадянином ЄС роблять Португалію привабливим місцем для мігрантів-інвесторів. Проте, попит може знизитися, якщо Португалія піде по австралійському / новозеландському / канадському шляху і введе обмеження на прямі інвестиції в нерухомість з боку інвесторів з-за кордону, що оформляють “золоті візи”.

Негативний вплив такого кроку на португальську економіку може бути дуже великим, також слід ще врахувати й той факт, що в ЄС є безліч альтернативних напрямків для мігрантів-інвесторів з усього світу, таких як Кіпр, Мальта, Іспанія і Греція.

ВНЖ за нерухомість Португалії 2020: прикінцеві думки

Бажаєте придбати нерухомість в Португалії та оформити посвідку на проживання вже у 2020 році, зробивши перший крок до португальського паспорта та громадянства країни-члена Євросоюзу?

Якщо відповідь ствердна, радимо якомога швидше звернутися до наших експертів. Вони відмінно знають місцеві закони та обізнані про поточну ситуацію на ринку нерухомості. Вони підготують для вас індивідуальний імміграційний план та персоналізовану стратегію з урахуванням ваших потреб і фінансових можливостей.

За їх допомогою ви зможете придбати житло або іншу нерухомість в Португалії, незалежно від регіону країни. Свої запити можете направляти на адресу електронної пошти [email protected]


Метки

Читайте другие интересные статьи портала IntwealthUkraine.info: