Реєстрація офшорної компанії: чи є юридичні наслідки для українців?
Протягом довгих років, український бізнес жив за правилами офшорів. Реєстрація офшорних компаній з боку українців, здійснювалася з метою зниження податкового навантаження та розширення особистої присутності за кордоном. Однак, у 2017 році Україна приєдналася до програми плану розширених дій в рамках ОЕСР. Наступним серйозним кроком, було прийняття гучного Закону 1210, більш відомого нам як Закон про КІК, який передбачає повне розкриття корпоративної структури іноземних компаній та сплати податків від отриманого прибутку.
А все почалося у далекому 2013 році, коли після імплементації правил BEPS, було обрано курс на прозорість та деофшоризацію. Спочатку глобальний проєкт по ухиленню сплати податків і виведенню грошей в офшори, діяв в рамках ОЕСР, проте згодом до цієї ініціативи приєдналося ще 100 юрисдикцій по всьому світові. Чи можливо сьогодні українцям зареєструвати офшор без юридичних наслідків? Про це ви дізнаєтеся із цієї статті.
Діяльність офшорних компаній з урахуванням законодавства України
Основний аргумент щодо тотальної деофшоризації з боку української влади, був спрямований на глобальний перегляд та ретельне опрацювання нових положень, які дозволяли б українським підприємцям законно володіти офшорними компаніями та виконувати всі податкові зобов’язання в країні резидентства. Тому незаконна репатріація капіталу за кордон – вважається основним мотивом для влади України, щоб розпочати боротьбу з офшорними схемами.
Відповідно до недавніх досліджень Global Financial Integrity, нелегальне переміщення коштів у період з 2011-2015 років виглядає наступним чином:
- 52% – навмисно занижувало вартість експорту
- 31,5% – навмисно завищувало вартість імпорту
- 16,6% – маніпулювали на фінансових ринках, використовуючи складні офшорні схеми на користь кінцевого бенефіціара
Такі маніпуляції сприяли процесу нелегального виведення капіталу з української юрисдикції, що своєю чергою викликало скорочення золотовалютних резервів на $ 23,8 млн. Тому новий законопроєкт щодо офшорних зон і офшорних компаній мав на меті дві основні ознаки:
- визначення податкового суверенітету України, та
- максимальне зниження привабливості офшорів для українських бізнесменів.
Найчастіше офшорні юрисдикції використовувалися бізнесом для збільшення конфіденційності. З огляду на цей фактор, ОЕСР та ФАТФ розробили нові керівництва з податковими вимогами до іноземних рахунків (FATCA), яких дотримується й Україна. Щодо українських інвесторів та бізнесменів, ключові порушення податкового та корпоративного законодавства країни полягають у наступних нелегальних діях:
- надання неправдивої інформації за зовнішньоекономічними торговими договорами з офшорною компанією (Trade Misinvoicing)
- маніпуляції з активами, що не підлягають оподаткуванню ПДВ (корпоративні права, пасивні доходи, цінні папери)
Однак тут є важливий нюанс, українські підприємці мають абсолютне безпрецедентне право на реєстрацію офшорної компанії за умови сплати всіх податкових зобов’язань у країні податкового резидентства. Якщо дуже просто, така особа не використовує вищевказані незаконні способи для організації процесів щодо ухилення від сплати податків.
Українські підприємці мають право законно використовувати діяльність офшорних компаній для:
- зниження юридичних ризиків при складанні договору на відчуження / придбання українських активів (включаючи приватизацію, державні закупівлі);
- зниження політичних ризиків при наступних ротаціях української влади;
- збільшення конфіденційності кінцевого бенефіціара для захисту від рейдерського захоплення або дій з боку агресивних конкурентів;
- оптимізації витрат підприємства за допомогою нульового оподаткування в офшорі та завдяки відсутності аудиту.
Реєстрація офшору – як не порушити закон?
Процес, що спрямований на деофшоризацію в Україні був запущений ще у 2013 році, після прийняття Закону № 408-VII до положень про контрольовані операції між резидентами та нерезидентами України. Такими операціями визнаються:
- зовнішньоекономічні операції із залученням комісіонерів;
- операції між резидентами та нерезидентами з придбання товарів / послуг / робіт;
- будь-які фінансові операції, якщо контрагентом є нерезидент.
Додатково до вищевказаних понять додається особлива умова для визначення контрольованих операцій:
річний дохід платника податків перевищує 50 млн гривень за звітний період, а загальний обсяг операцій з кожним контрагентом перевищує 5 млн гривень
Суми розраховуються тільки після сплати всіх непрямих податків. Відповідно до Закону № 1 701-VII України про визначення кінцевих вигодонабувачів, українські підприємці зобов’язані подавати місцевому реєстратору відомості про бенефіціара при реєстрації нової юридичної особи. Однак на практиці це положення виконується вкрай рідко. При виявленні подібного порушення санкція передбачає штраф у розмірі 300-500 неоподатковуваних мінімумів.
Трохи пізніше, у 2016 році український уряд ініціював розгляд ще двох законів спрямованих на деофшоризацію – № 4380 та № 4381. Тож для дотримання встановленого порядку українським інвесторам потрібно враховувати наступні аспекти:
- відношення витрат за операціями з нерезидентами не повинні перевищувати 70%. Практичний приклад: резидент України купує в офшорній компанії у Невісі товари на суму 10 млн гривень. На такі витрати він може віднести максимум 7 млн гривень (70%);
- політично вагомі персони (PEP) зобов’язані декларувати власність в офшорній юрисдикції та сплачувати податок за ставкою від 20% та вище, залежно від системи оподаткування;
- при складанні договору про приватизацію майна базою оподаткування буде вартість об’єкта – державне мито в цьому випадку становить 100%;
- нові закони офіційно вводять нові поняття анонімності: власника офшорної компанії, власника іноземного рахунку, самого підприємства з реєстрацією в офшорній зоні;
- українські бізнесмени можуть користуватися трастовими договорами: трастом вважаються правові відносини, за якими засновник трасту передає активи у довірче управління від імені бенефіціара / засновника трасту.
Як законно працювати з офшорами: практичні рекомендації
Сьогодні більша частина законопроєктів вимагає ретельного розгляду та внесення додаткових правок. На даному етапі всім українським бізнесменам та інвесторам, які планують реєстрацію офшорної компанії або володіють підприємством в офшорній зоні, слід враховувати наступні рекомендації:
- доводити про безпеку іноземної фірми, частіше це виконується за допомогою substance (фактична присутність компанії з офісом, що реально діє);
- надавати докази повноважень підписантів (наприклад, сертифікат про повноваження);
- уникати прямої взаємодії зі складними структурами, де є велика кількість директорів та юридичних адрес (ця вимога прямо пов’язана із низько податковими юрисдикціями);
- враховувати індикатори фінансових операцій, що відносяться до підозрілих (визначені у листі НБУ від 2015 р.);
- при здійсненні взаєморозрахунків та віднесення такої операції до підозрілої будьте готові надати додаткові документи до НБУ.
В іншому випадку підвищується ризик віднесення взаєморозрахунків до ризикових операцій, які припиняються банком до з’ясування деталей.
Приклад: ваша українська компанія регулярно закуповує 15 вагонів вугілля. При замовленні, скажімо, 60 вагонів вугілля, операція буде підпадати під дію посиленого моніторингу та скоріш за все буде позначена як підозріла.
Якщо ви власник офшорної компанії, додатково радимо приділити увагу важливим юридичним аспектам, а саме:
- ваш бізнес отримає особливу увагу, якщо закупівля товарів / робіт / послуг буде не характерною для діяльності офшорної або української юридичної особи. Практичний приклад: припустимо, ви постійно закуповували вугілля, в черговий раз вирішили працювати з цифровою технікою;
- сумнівними вважаються всі операції, що виконуються з контрагентами з офшорних юрисдикцій, які підпадають у перелік чорного списку Кабінету Міністрів України (такі держави віднесені до країн, що не дотримуються вимог та рекомендацій спрямованих на боротьбу з відмиванням нелегальних доходів);
- фінансова операція гарантовано буде призупиненою, якщо офшорна компанія обслуговується у банку Балтії, незалежно від місця реєстрації. Приклад: реєстрація офшорної компанії здійснена на території Великобританії, корпоративний рахунок відкритий в Латвії. НБУ без вагань віднесе таку угоду до сумнівних.
Щоб законно зареєструвати офшорну компанію українському громадянину та розпочати легально здійснювати міжнародну діяльність, радимо скористатися послугами кваліфікованих юристів. Український бізнес потребує офшорних схем, які будуть використовуватися не для ухилення від сплати податків, а для власного захисту та диверсифікації активів.
Наразі на розвиток офшорного бізнесу в Україні безпосередньо сприяють недосконалі урядові ініціативи та неефективність фіскальної політики. Якщо ви бажаєте отримати якісні юридичні послуги з реєстрації офшорної компанії, скористайтеся безкоштовною консультацією від експертів Offshore Pro Group прямо зараз.
Метки #Офшор #Офшорі #Реєстрація офшору