бізнес за кордоном

Оподаткування IT бізнесу – до чого призведуть зміни?

Сьогодні, оподаткування IT бізнесу є, мабуть, найпопулярнішою темою для обговорення. І це не дивно, адже тільки за 2019 рік ця сфера принесла до державного бюджету 6,1 млрд грн у вигляді сплачених податків. Тож, дивлячись на постійне зростання в індустрії, 26 лютого 2020 року в ВРУ був зареєстрований законопроєкт 10094 “Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо розвитку креативних індустрій в Україні”).

Документ передбачає створення окремої п’ятої групи спрощеної системи оподаткування без права на ведення ЗЕД. На яке оподаткування IT бізнесу слід очікувати та до яких ризиків можуть призвести такі нововведення, ви дізнаєтеся з цієї статті.

Які податки сплачує ІТ галузь сьогодні?

Сьогодні в Україні використовується дві моделі, за якими IT-фахівці можуть здійснювати свою діяльність:

  • 1 модель – працювати в якості найманого працівника та відповідно до цього сплачувати 18% ПДФО та 1,5% військового збору. Крім того, враховуйте, що роботодавець такого співробітника також зобов’язаний сплачувати 22% ЄСВ (єдиний соціальний внесок) від встановленої мінімальної зарплати, але не більше 15 мінімумів. Сумарно це виглядає так – 41,5% обов’язкових податків і внесків, які вносять і роботодавець, і фахівець.
  • 2 модель – є найбільш поширеною сьогодні – це реєстрація ФОП 3-ї групи зі спрощеною системою оподаткування і сплатою єдиного податку за ставкою 5%. В такому випадку сплата ЄСВ розраховується від мінімальної заробітної плати, що становить не більше 1040 грн.

Для інформації! Сума ЄСВ зросте з 1 вересня 2020 року, у зв’язку зі збільшенням мінімальної заробітної плати в Україні до 5000,00 грн.

До речі, завдяки функціонуванню спрощеної системи оподаткування в Україні близько 80% ІТ-фахівців, зареєстровані, як фізичні особи підприємці.

Які податкові зміни очікують IT-індустрію?

Податкові зміни, які викликали ряд питань в професійних колах, були представлені в законопроєкті 10094 “Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо розвитку креативних індустрій в Україні)”. Даний документ пропонує створити п’яту групу платників податків і включити до неї всіх ІТ-фахівців, що працюють сьогодні, як підприємці. На думку авторів цього проєкту, такі зміни збільшать зростання індустрії та зменшать відтік фахівців з країни за кордон.

Згідно з проєктом 10094 планується збільшення ставки єдиного податку до 10% вже до кінця 2025 року, тобто планується поступове збільшення податкової ставки на 1% щорічно з 5% до 10%. Однак, такі зміни передбачені тільки для фахівців, прибуток яких не перевищуватиме 7,5 млн грн на рік. А ось для тих, хто отримує більший прибуток, ставка податку може становити й до 15%.

Також, варто відзначити, даний проєкт передбачає ще й збільшення ЄСВ у два рази конкретно для учасників п’ятої групи. На цей час законопроєкт відкликаний.

Трохи пізніше були внесені ще пропозиції щодо створення окремої категорії фахівців таких як, програмісти. Для цієї категорії планувалося встановити ставку оподаткування ПДФО не 18%, а 9%. Також передбачалося, зниження ставки ЄСВ з 22% до 5%.

Однак, і цей проєкт також був відкликаний. І на момент написання цієї статті на сайті ВРУ проєкти 10094 і 10094-1 досі ще відкликані.

Хто потрапить до п’ятої групи?

Чинне податкове законодавство включає 4 групи системи спрощеного оподаткування. Як ми вже вище згадували, в Україні IT-фахівці ведуть свою діяльність відповідно до 3-ї групі оподаткування. Так ось, згідно з цими змінами, які пропонуються, до п’ятої групи планують віднести осіб, які здійснюють діяльність в IT за такими напрямками, як:

  • випуск ПО і комп’ютерних ігор
  • надання консультаційних послуг, в комп’ютерному програмуванні та інші послуги, які пов’язані з ним
  • розміщення інформації на web-вузлах і обробка даних

Нові податки для ІТ бізнесу – що слід очікувати?

У березні 2020 року представниками Міністерства цифрової економіки України була представлена нова інформація щодо п’ятої групи платників податків. Зокрема було запропоновано наступне, рівень ЄСВ залишити колишнім і не підвищувати його. Але найцікавіше полягає в тому, що п’ятій групі буде заборонено вести ЗЕД.

Метою подібної заборони – є бажання держави залучити іноземні компанії для створення своїх представництв на території України для подальшого їх оподаткування.

Поки складно передбачити, що принесуть такі зміни, якщо їх запровадять в законодавство, але якщо дивитися на ситуацію сьогодні, ЗУ “Про зовнішньоекономічну діяльність” не забороняє вести ЗЕД підприємцями.

Однак, попри таке “зелене світло”, іноземні компанії та їх представники не поспішають реєструватися на території України, як платники податків. І це пояснюється зовсім не відсутністю бажання сплачувати податки в українську казну, а відсутністю стабільності у фінансовій системі та захисту майнових прав на інтелектуальну власність.

Навіщо змінювати оподаткування для IT?

Як було зазначено в пояснювальній записці до законопроєкту 10094, основною метою – є збільшення привабливості з боку іноземних представників, а також надання можливості представникам ІТ-сектора в Україні і надалі здійснювати свою діяльність.

Хочемо звернути вашу увагу ще й на те, що вагому роль в цьому проєкті відіграло Міністерство соціальної політики України, яке виступило з ініціативою щодо боротьби з незадекларованими трудовими відносинами. А саме в частині того, що більшість недобросовісних українських роботодавців оформляє трудові відносини з використанням договорів ЦПХ.

Відповідно до цієї ініціативи, якщо відносини між ФОП та його замовником послуг будуть вважатися, як повноцінні відносини між роботодавцем та працівником, то існує високий ризик перекваліфікації таких відносин з цивільно-правових у трудові з урахуванням обов’язкової сплати всіх необхідних платежів. Однак і тут є нюанс.

У липні 2020 року до ВРУ був поданий на розгляд ще один проєкт 3933 (на цей час він також відкликаний), який також викликав ряд обговорень з боку представників IT індустрії. Спільнота висловилася проти впровадження цього проєкту, аргументував його створення без чіткого розуміння специфіки галузі та механізмів, шляхом якої ця галузь і змогла продемонструвати своє зростання в останні роки.

Звичайно, зараз складно до кінця зрозуміти що очікує ІТ бізнес в Україні. І якщо ці законопроєкти будуть прийняті без урахування поправок і компромісів, більшість ІТ компаній змушені будуть або перевести більшу частину свого персоналу з контракту до штату, що спричинить збільшення податків у 8 разів! Або буде намагатися знайти інші рішення в рамках закону.

На жаль, на сьогодні поки всі ці питання залишаються невирішеними. Однак, якщо держава все ж таки не зможе розробити загальні механізми, які своєю чергою не суперечитимуть нормам оподаткування та Мінсоцполітики, це призведе до того, що ІТ бізнес переорієнтує свої погляди на більш дружні податкові юрисдикції.

Якщо ви бажаєте дізнатися більше інформації про оподаткування від експертів порталу Internationalwealth.info, відправте свій запит на нашу адресу: info@offshore-pro.info з темою “Оподаткування IT бізнесу Україна 2020” і ми негайно з вами зв’яжемося.

IntwealthUkraine

Recent Posts

Як зареєструвати компанію на Невісі – Nevis IBC, Nevis LLC

В статті представлена інструкція з реєстрації компанії на Невісі та відкриття банківського рахунку у банку…

4 роки ago

Як уникнути закриття іноземного банківського рахунку?

В цій статті прописані основні причини закриття рахунків в іноземних банках, а також представлені рекомендації…

4 роки ago

В якій країні простіше дистанційно відкрити рахунок громадянину України?

У статті представлено перелік офшорних та європейських юрисдикцій, в яких українцям найпростіше виконати відкриття особового…

4 роки ago

Робота з європейськими банками 2021: чи є перспективи для українських компаній?

У статті описані умови роботи європейських банків з нерезидентами, а також проблеми та перспективи співробітництва…

4 роки ago

Відкриття рахунку для бізнесу у сфері криптовалют, Forex та інших high-risk напрямків

З якими проблемами стикаються компанії в криптовалютній сфері, форекс та інших високоризикованих напрямків бізнесу при…

4 роки ago

Чи може громадянин України відкрити рахунок у закордонному банку?

Як українцю відкрити рахунок в європейському або офшорному банку, який тип іноземного банківського рахунку слід…

4 роки ago