Після того, як 22 травня 2020 року президентом України був підписаний Закон 1210 – напрямок держави став абсолютно ясним. Тепер Україна буде прямувати на великій швидкості в бік спрощення та прозорості податкової системи, деофшоризації та виконання правил BEPS. Вже було багато про це сказано, проте зараз український бізнес опинився в новій реальності.
І тепер кожна компанія, де кінцевим бенефіціаром є фізична особа резидент України, має стислі терміни для того, щоб навести порядок у своїй структурі. Про те, як Закон 1210 або правила КІК вплинуть на ведення українського бізнесу, ви дізнаєтеся із цієї статті.
В сучасному світі правила КІК носять рекомендації ОЕСР які діють за правилами BEPS. Їх мета спрямована на ефективний захід з боротьби з ухиленням оподаткування. Під правилами КІК заведено розуміти механізм дій, спрямованих на обкладання прибутку іноземних компаній, в тому числі трастів й партнерств. Простими словами, якщо у фізичної особи є іноземна компанія, яка потрапляє під правила КІК, то така фізична особа зобов’язана буде її задекларувати та сплатити податок на прибуток на території України.
КІК складається з трьох основних критеріїв, які допомагають відрізнити її від звичайної компанії.
До того ж, до особи, що контролює, відноситься фізична особа податковий резидент України у володінні якої є:
І ще дуже важливий момент, уникнути визнання такої фізичної особи що є особою, яка контролює КІК не вийде навіть у тому випадку якщо буде використовуватися номінальний акціонер.
Та навіть попри те, що законодавчо це не заборонено, це не є рятівним способом позбавлення від відповідальності щодо виконання певних вимог перед податковим органом. Отже, резюмуючи все вищесказане можна сказати наступне, компанія буде вважатися КІК якщо:
Як бачите, навіть при мінімальному контролі над такою компанією, уникнути застосування правил КІК не вийде.
Звичайно, будь-які правила завжди мають винятки. Так Закон 1210 виключає такі категорії, як бухгалтер, юрист, аудитор, керівник підприємства, який діє виключно в рамках інтересів підприємства згідно із затвердженими професійними стандартами. Всі ці особи не потрапляють під категорію контрольованої особи іноземного підприємства.
Вивчивши основні моменти чинного закону 1210, пропонуємо перейти до грошей. Прибутком контрольованої іноземної компанії буде вважатися прибуток такої компанії до сплати нею податків. Розподіляться такий прибуток буде з урахуванням даних з її фінансової звітності.
Кінцевим платником податку контрольованої іноземної компанії буде її кінцевий бенефіціар. Дохід такого підприємства підлягає обов’язковому оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб у розмірі 18%, включаючи й момент розподілу дивідендів.
У разі відсутності затвердженої звітності фізична особа резидент, що контролює підприємство, зобов’язана самостійно підготувати всю необхідну звітність згідно із затвердженими стандартами. Також, не забувайте про сплату ще й військового збору у розмірі 1,5%.
Оподаткування та формування затвердженої форми звітності не потрібно в деяких випадках, а саме коли:
валового доходу всіх іноземних компаній фізичної особи резидента та не перевищує 2 млн євро у звітному періоді
Всі вищеописані критерії дають законне право не сплачувати податок, АЛЕ від декларування КІК це не звільняє. Тож декларування має бути виконано в будь-якому випадку!
Згідно з чинним законом 1210 кожен резидент, якщо він стає бенефіціаром такої іноземної компанії, в обов’язковому порядку повинен повідомляти податкові органи. До того ж, враховуйте ще й той момент, що абсолютно всі фінансові й державні установи, та банки тепер також будуть в обов’язковому порядку повідомляти податкові органи про факт наявності КІКа у такої фізичної особи резидента.
Декларуванню підлягають підприємства, які територіально розташовані на території держави з високими податковими ставками. Винятком, коли декларування дійсно не знадобиться – це коли КІК є публічною, а її акції беруть участь в торгах на визнаних біржах.
Ну, по-перше, не варто впадати в паніку. Завжди є варіанти, як все упорядковувати законним і правильним способом. До того ж, час ще є, Закон 1210 набере чинності 1 січня 2021 року. Але, в нас ще до сих пір немає чіткої визначеності за який рік необхідно буде відзвітувати бізнесу.
Тож ми підготували невеликий чек-лист для українського бізнесу. Отже, що вам потрібно вже зробити
Мабуть, важливо прийняти той факт, що Україна все ж таки вже почала рухатися на зустріч до BEPS, який так чи інакше вплине на весь український бізнес. Та вже зрозуміло, що податкові правила в усьому світі посилюються. Ще буквально років 10 тому відкрити компанію в офшорі було легко, але зараз все інакше.
Починаючи від відмов іноземних банків у відкритті корпоративних рахунків і закінчуючи законодавчими обмеженнями податкової оптимізації – кожного разу цей процес стає складнішим.
Українському бізнесу вже зараз потрібно вивчити чинні правила і прийняти їх, це єдиний варіант, здатний допомогти в подальшому розвитку. До того ж, варто вже зараз починати рухатися вбік наведення порядку в структурі фірми.
Компанія Offshore Pro Group готова надати вашому бізнесу професійні послуги в оцінці податкових ризиків, а також структуруванню бізнесу з урахуванням майбутніх правил BEPS, зв’яжіться з нами електронною поштою: info@offshore-pro.info для попереднього запису на безкоштовну консультацію.
Фізична особа резидент вважається власником контрольованої іноземної компанії у разі, якщо ця особа володіє нею на 50% або у разі, якщо така особа повністю її контролює.
Ні, податок на прибуток сплачується тільки за ту частину, яка потрапляє під контрольну функцію і тільки в процентному співвідношенні. Наприклад, ви володієте 60% КІК, значить на території України вам необхідно буде включити в статтю оподаткування прибутку тільки 60%.
Реалізація правил BEPS в Україні повністю змінить всі правила для ведення міжнародного бізнесу та для її резидентів. А це означає, що в разі реєстрації фірми за кордоном, вона отримає статус контрольованої іноземної компанії, яку надалі необхідно буде задекларувати та повідомити в податкові органи, а також сплатити податок на прибуток. Також, маємо зараз признати те, що всі податкові планування в минулому більше не будуть приносити певну вигоду. Якщо ви бажаєте відкрити бізнес за кордоном або структурувати чинну компанію, зв’яжіться з нами за адресою: info@offshore-pro.info вже зараз.
В статті представлена інструкція з реєстрації компанії на Невісі та відкриття банківського рахунку у банку…
В цій статті прописані основні причини закриття рахунків в іноземних банках, а також представлені рекомендації…
У статті представлено перелік офшорних та європейських юрисдикцій, в яких українцям найпростіше виконати відкриття особового…
У статті описані умови роботи європейських банків з нерезидентами, а також проблеми та перспективи співробітництва…
З якими проблемами стикаються компанії в криптовалютній сфері, форекс та інших високоризикованих напрямків бізнесу при…
Як українцю відкрити рахунок в європейському або офшорному банку, який тип іноземного банківського рахунку слід…