Друге громадянство і Паспорт

Громадянство Мальти за інвестиції: від минулого до майбутнього

Скільки коштів отримала Мальта видаючи громадянство за інвестиції? Чи можна під час пандемії COVID-19 оформити паспорт і громадянство Мальти за інвестиції? Чи збільшиться вартість мальтійського паспорта? Відповіді на ці та інші запитання шукайте нижче.

Наразі, одні з найзаможніших людей у ​​світі, які бажають отримати паспорт ЄС, в стислі терміни оформлюють громадянство за інвестиції для подальшого його використання як страховий поліс від суворих обмежень на кордоні, викликаних поширенням вірусу.

Зараз люди тимчасово змушені перебувати у своїх будинках та квартирах в умовах жорстких обмежень на пересування. Проте водночас і з цим мультимільйонери та мільярдери оформлюють декілька громадянств в престижних країнах, куди вони згодом зможуть за необхідністю евакуюватися та уникнути численних негативних ефектів коронакризи: від посилення контролю з боку держави свого громадянства до народних хвилювань через зростання безробіття.

Тож однією з таких юрисдикцій є Мальта, громадянство якої має великий попит серед заможних українців і пропонується за вартістю близько € 1 мільйона в рамках Програми для індивідуальних інвесторів Республіки Мальта (Malta Individual Investor Programme; MIIP).

Чому громадянство Мальти за інвестиції – є програмою з високою репутацією?

Програма MIIP була створена навесні 2014 року і за цей час вона вже залучила близько €1,4 мільярда в мальтійську економіку завдяки обов’язковим дотаційним внескам до державного фонду, покупці облігацій, покупці або оренді нерухомого майна та пожертвувань мігрантів-інвесторів до місцевих громадських організацій. До того ж декілька з бенефіціарів програми MIIP відкрили комерційні підприємства в країні, завдяки чому загальний позитивний внесок також збільшився.

Більша частина відповідних коштів потрапляє до Національного фонду розвитку й соціального забезпечення (National Development and Social Fund; NDSF), який потім забезпечує пільгові кредити місцевим підприємствам та фінансування найважливіших проєктів.

Таку високу репутацію програма MIIP отримала шляхом жорстких перевірок кандидатів на благонадійність (Due Diligence), в здійсненні яких беруть участь такі фахівці, як:

  • Чиновники з Мальтійського агентства з питань програми для індивідуальних інвесторів (Malta Individual Investor Programme Agency; MIIPA), яке, власне, і займається роботою даної програми;
  • Співробітники мальтійських правоохоронних органів;
  • Фахівці незалежних детективних агентств й постачальників послуг в області комплексної перевірки.

Також, важливо відзначити ще й те, що така перевірка починається до моменту подання кандидатом заявки на громадянство Мальти за інвестиції. Цей процес виглядає наступним чином:

По-перше, кандидат повинен подати заяву на шенгенську візу, якщо це може бути застосовано, щоб приїхати на Мальту. Тому його дані перевіряються за допомогою Візової інформаційної системи Європейського Союзу (Visa Information System; VIS) і / або Шенгенської інформаційної системи (Schengen Information System; SIS). Таким чином, інші країни ЄС або Шенгену мають можливість перешкодити в’їзд до Мальти неблагонадійної, на думку їх чиновників, особи.

По-друге, кандидат також повинен подати заяву на отримання дозволу на проживання в Мальті. Цей процес включає перевірку з боку правоохоронних органів через бази даних міжнародних агенцій поліції.

По-третє, зазвичай, кандидатам, доводиться приїжджати на Мальту один або навіть декілька разів протягом всього процесу оформлення мальтійського ВНП (ВНЖ), що само по собі є ще одним рівнем перевірки за допомогою прикордонного контролю.

По-четверте, як тільки заявка надійде до агентства MIIPA, його команда фахівців з Due Diligence почне перевірку за такою заявкою, щоб переконатися, що всі супровідні документи, необхідні для проведення ретельної експертизи, є в наявності, що вони належним чином переведені, завірені й так далі. Якщо ключова інформація відсутня, процес розгляду заявки припиняється до тих пір, поки відповідні документи не будуть отримані MIIPA в належній формі.

По-п’яте, якщо все добре, заявка передається двом постачальникам послуг Due Diligence, щоб вони змогли виконати свій глибокий аналіз. Такі фахівці відповідних компаній володіють необхідними знаннями та досвідом детективної роботи в багатьох регіонах світу. Вони враховують різні культури, різні способи ведення бізнесу, сімейні зв’язки, а також відмінності в мові й в діалекті.

По-шосте, коли співробітники MIIPA отримують звіти детективних агентств, вони переглядають всю зібрану інформацію та за необхідності можуть поставити додаткові питання кандидатам (якщо виявлені прогалини або необхідні додаткові пояснення).

В сучасному світі однією з головних проблем є вибір між фактом та вигадкою, і, попри те, що MIIPA має вживати жорсткі перевірки, вона також прагне справедливо обходитися з сім’ями й індивідуальними кандидатами, які подають заяви на громадянство Мальти за інвестиції.

Тож кожна заявка вивчається в розрізі наступних семи категорій:

  • Ідентифікація та перевірка. Це перша категорія матриці ризиків, в якій розглядається, як особа заявника була встановлена та перевірена, з урахуванням всіх країн, в яких вона проживала протягом десяти років, що передували поданню заявки на громадянство Мальти за інвестиції.
  • Бізнес та афілійованість. Друга категорія розглядає ділові й корпоративні зв’язки заявника і враховує зв’язку з офшорною діяльністю, юрисдикціями й галузями.
  • Політично значущі особи. Проводиться перевірка заявника на предмет наявності у нього статусу політично важливої особи та знаходження такої особи в санкційних списках або в списках спостереження.
  • Добробут. Четверта категорія матриці ризиків, на частку якої припадає найбільш значна частина процесу комплексної перевірки, визначає, як сім’я або індивідуальний кандидат накопичили своє багатство, і звідки беруться кошти для фінансування заявки на громадянство Мальти за інвестиції. Оцінка ризику в рамках цієї категорії ще більш сфокусована на документально підтверджених доказах, включаючи банківські виписки, реєстри акціонерів та свідоцтва про реєстрацію, засвідчені копії контрактів й транзакцій. Ризики ухилення від сплати податків також беруться до уваги.
  • Репутація. Репутація заявників – це п’ята категорія матриці оцінки ризиків. При аналізі береться до уваги загальна репутаційна картина, що формується за допомогою розслідування на основі відкритих даних (Open-Source Intelligence; OSINT), звітів та розслідувань на місцях.
  • Правові та нормативні питання. Шоста категорія стосується правових та нормативних питань і передбачає аналіз в контексті додаткових факторів ризику, заснованих на будь-яких звинуваченнях або обвинувальних вироках за кримінальні або адміністративні злочини, включаючи й штрафи.
  • Відносний вплив на безпосередню мережу контактів головного заявника. Шість категорій ризику, згаданих вище, зазвичай припускають аналіз в контексті фінансового сектора. Проте, сьома категорія певною мірою належить до галузі інвестиційного громадянства і передбачає аналіз діяльності головного заявника, а також відносного впливу головного заявника на його безпосередню мережу контактів та суспільство в цілому. Це робиться для того, щоб охопити всі сфери, які вважаються суттєвими й не були охоплені жодною з інших попередніх категорій.

Тож коли фахівець з комплексної перевірки переглядає всі ці дані та готує звіт з урахуванням результатів, він спочатку піддається внутрішній перевірці, щоб забезпечити стандартизований підхід та гарантувати наявність належних знань й досвіду, яким обмінюються всі члени команди.

Саме тому рівень відмов за заявками на участь в схемі MIIP такий високий: річні звіти показують, що 25-30% претендентів отримують відмову. При цьому згідно з офіційною інформацією, найчастіше головною причиною відмови є відсутність ясності щодо джерела багатства та здобутих засобів. До цього питання на Мальті ставляться дуже прискіпливо та серйозно, бо саме це й допомагає підтримувати бездоганну репутацію програми MIIP.

Громадянство Мальти за інвестиції та вплив Covid-19

Пандемія нового китайського коронавірусу COVID-19 так чи інакше охопила всі сфери життя та бізнесу і мальтійська програма MIIP не стала винятком.

Через закриття як повітряних, так і морських портів люди не можуть подорожувати й відвідувати Мальту. Це важливо, тому що для участі в схемі MIIP потрібно хоча б один раз відвідати цю країну для оформлення резидентства (посвідка на проживання).

Проте, завдяки високому попиту ще до кризи була сформована черга з заявників, які очікували розгляду своїх кандидатур. І тепер під час коронавірусного локдауну місцева влада ліквідує беклог з учасників Програми для індивідуальних інвесторів Республіки Мальта.

При цьому відповідні чиновники також захищені від вірусу. Тож які саме кроки зробив мальтійський уряд, щоб захистити персонал MIIPA від Covid-19? Велика частина команди відомства працює вахтовим методом, розділяючи роботу між офісом та будинком.

Цільові показники все ще виконуються, і робота йде нормально, без будь-яких серйозних проблем й ускладнень, за винятком необхідності слідувати стандартній практиці – згідно з вказівками Міністерства охорони здоров’я.

Важливо відзначити, нещодавно мальтійський уряд вирішив змінити співвідношення розподілу коштів, які надходять у вигляді дотацій від учасників програми MIIP. До теперішнього часу 80% коштів спрямовувалися в накопичувальний фонд NDSF, а решта – в консолідований фонд уряду, кошти з якого використовувалися для фінансування поточних витрат.

Тож тепер 80% коштів будуть переводитися в консолідований фонд уряду і лише 20% – накопичуватися в фонді NDSF. Це дозволить мальтійському уряду більш гнучко використовувати відповідні фінансові ресурси, стабілізуючи економіку в цілому, а також допомагаючи приватному сектору зберігати робочі місця, а сектору охорони здоров’я – рятувати життя.

Громадянство Мальти за інвестиції – на які зміни слід очікувати?

Чи розглядає мальтійська влада, зокрема, агентство MIIPA, можливість щодо внесення будь-яких змін в умови програми MIIP з урахуванням нинішньої глобальної кризової ситуації та пандемії?

У відповідь на це питання, поставлене нещодавно місцевими журналістами, представники агентства MIIPA відзначили, що деякі нормативні зміни дійсно вже заплановані. Ці нововведення повинні будуть забезпечити більшу гнучкість щодо термінів надання документації, при цьому чиновники відзначили, що не підуть на компроміс щодо високих стандартів при проведенні перевірок на благонадійність.

Проте, наші інсайдери стверджують що, цим переліком нововведень не обмежитися. У пресрелізі, який нещодавно відбувся, уряд Мальти підтвердив, що після досягнення квоти в 1800 затверджених заявок (ця квота була введена в момент запуску даної програми та по її досягненню MIIP має закритися) влада запустить переглянуту версію програми – свого роду MIIP версії 2.0.

А ось згідно з останнім звітом Управління регулятора Програми індивідуальних інвесторів Мальти (Office of the Regulator of the Individual Investor Programme; ORiip), випущеному в листопаді 2019 року, який охоплює дванадцятимісячний період до червня того ж року, владою до середини минулого літа були отримані 1742 заявки, з яких 1198 були затверджені.

Свіжіших офіційних даних немає. Але згідно з недавніми заявами парламентського секретаря з питань громадянства та громад Алекса Мускату, понад 70% цієї квоти вже було досягнуто. Таким чином, якщо попит буде генеруватися подібними темпами ліміт цілком може бути досягнутий вже у цьому році.

Як мальтійський уряд планує оновити MIIP у 2020 році? та Яких змін слід очікувати? Як зазначено в згаданому вище пресрелізі, хоча питання громадянства є і залишаться виключною компетенцією кожної держави-члена ЄС, мальтійський уряд завжди відкритий до рекомендацій щодо подальшого вдосконалення програми MIIP, бо завдяки цьому країна вже багато років залишається попереду інших країн в індустрії інвестиційної міграції.

Прем’єр-міністр Мальти Роберт Абела раніше заявляв, що будуть розглянуті подальші реформи, і мальтійський уряд вже почав дискутувати з європейськими інституціями та зацікавленими сторонами по цій темі.

При цьому місцева торгова палата заявила про необхідність тимчасово зупинити видачу золотих паспортів до тих пір, поки не буде запущений новий вдосконалений варіант MIIP. Торгова палата Мальти пообіцяла свою підтримку уряду в розробці нової версії MIIP, щоб гарантувати прозорість та ефективність оновленої схеми й забезпечити її відповідність зусиллям уряду країни щодо зміцнення репутації Мальти на міжнародній арені.

Поки незалежні ринкові аналітики не можуть точно передбачити, які саме поправки знаходяться на стадії розробки, тому що ще немає ніякої інформації щодо специфіки, але вони готові зробити деякі припущення про програму MIIP 2.0.

Джерело коштів, джерело багатства й особистість кожного заявника вже зараз перевіряються поліцією та спецслужбами в рамках багаторівневої процедури комплексної перевірки, яка вважається «золотим стандартом» в галузі. 

Але навіть в цій сфері є місце для поліпшення. Одна з можливостей може полягати в тому, щоб поширити подальші зобов’язання щодо належної перевірки на акредитованих імміграційних агентів, що зможе заощадити час і ще більше знизити ймовірність проблем.

Інша частина потенційних змін – стосується суми та структури інвестицій. При плануванні змін органи влади можуть санкціонувати наступні нововведення:

  • Збільшення мінімальної суми інвестицій в нерухомість Мальти, яка залишалася незмінною з самого початку роботи програми MIIP, навіть попри те, що ринок в цілому значно зріс;
  • Збільшення суми внеску до державного фонду – швидше за все, не для основного заявника, а для членів сім’ї й додаткових утриманців, що включаються в колективну заявку;
  • Відмова від вимоги інвестувати €150 000 в акції й держоблігації (які надають Мальті ліквідність) або фінансові інструменти спеціального призначення. Це нівелює вимоги про збільшення сум інвестицій в нерухомість Мальти та дотаційних внесків.

Однак, з огляду на фінансові вимоги щодо осіб, які оформлюють громадянство за інвестиції в сусідньому Кіпрі, не можна виключати можливість зменшення суми внеску до державного фонду.

Незалежно від того, якими саме будуть підсумкові зміни, є абсолютно всі підстави очікувати, що вони будуть ретельно продумані й реалізовані. Останнє, чого хоче Мальта, – це втратити свої позиції в авангарді ринку інвестиційної міграції.

Бажаєте дізнатися більше про MIIP? Завітайте до нас на безкоштовну консультацію, для цього потрібно лише надіслати запит на адресу info@offshore-pro.info

Чи можна купити громадянство Мальти?

Технічно «купити» громадянство на Мальті дійсно можна. Іноземець повинен для цього зробити безоплатне пожертвування в розмірі €650 000 ($730 000) до державного фонду і придбати пакет державних облігацій або акцій комерційних компаній на суму €150 000 ($168 000) на п’ять років. Також потрібно орендувати або купити нерухомість Мальти на п’ятирічний термін, витрачаючи від €80 000 або €35 000, відповідно.

Як швидко можна отримати громадянство Мальти за інвестиції?

Ви повинні бути резидентом Мальти, принаймні, протягом року до отримання інвестиційного громадянства. Однак при цьому проживати на мальтійській території постійно не потрібно.

Чи варто переїжджати жити до Мальти?

 Мальта – це, ймовірно, гарне місце для життя протягом короткого періоду часу. Але, врешті-решт, це острів, і це місце знаходиться на пристойній дистанції від континенту. Попри те, що туди легко дістатися літаком, це дорого і майже завжди вимагає 1 або 2 пересадки.

IntwealthUkraine

Recent Posts

Як зареєструвати компанію на Невісі – Nevis IBC, Nevis LLC

В статті представлена інструкція з реєстрації компанії на Невісі та відкриття банківського рахунку у банку…

4 роки ago

Як уникнути закриття іноземного банківського рахунку?

В цій статті прописані основні причини закриття рахунків в іноземних банках, а також представлені рекомендації…

4 роки ago

В якій країні простіше дистанційно відкрити рахунок громадянину України?

У статті представлено перелік офшорних та європейських юрисдикцій, в яких українцям найпростіше виконати відкриття особового…

4 роки ago

Робота з європейськими банками 2021: чи є перспективи для українських компаній?

У статті описані умови роботи європейських банків з нерезидентами, а також проблеми та перспективи співробітництва…

4 роки ago

Відкриття рахунку для бізнесу у сфері криптовалют, Forex та інших high-risk напрямків

З якими проблемами стикаються компанії в криптовалютній сфері, форекс та інших високоризикованих напрямків бізнесу при…

4 роки ago

Чи може громадянин України відкрити рахунок у закордонному банку?

Як українцю відкрити рахунок в європейському або офшорному банку, який тип іноземного банківського рахунку слід…

4 роки ago